Skip to content

earthandfire.nl

Digitaal archief over de Nederlandse popgroep Earth and Fire

Menu
  • Biografie
    • Bandleden
    • Bezettingen
  • Discografie
  • Songteksten
  • Optredens
    • Optredens jaren zestig
    • Optredens jaren zeventig
    • Optredens jaren tachtig
    • Optredens jaren negentig
  • Foto’s
    • Foto’s 1960-1970
    • Foto’s 1970-1980
    • Foto’s 1980-1990
    • Foto’s 1990-2000
    • Foto’s 2000-heden
  • In het nieuws
  • In Focus
  • Colofon
    • Over ons
    • Contact
Menu

Muziek Earth and Fire herleeft op festival Terug naar Tiengemeten

Geplaatst op 21 augustus 201617 mei 2025 door Redactie earthandfire.nl

Marieke Eelman en band spelen liedjes theatertour

Al maanden zijn de die-hard fans er vol van: een theatertour over hun lijfband, een ode aan Jerney en een eerbetoon aan de muziek van Earth and Fire. We vroegen ons immers al jaren af welke hedendaagse band of muzikant zich dat geweldige werk nou eens eigen zou maken en er iets moois mee zou doen. Wat keken we uit naar een heruitgave van een song in een hedendaags jasje, of een avondje Song of the Marching Children samen met het Metropole Orkest.

En daar was ineens Marieke Eelman. Of misschien is “ineens” niet het juiste woord. Marieke komt van Texel en is opgegroeid in de mooie traditie van Sarasani, de beatboerderij daar, waar in een tijdsbestek van tien jaar vele bekende Nederlandse bands acte de présence gaven. Ook Earth and Fire trad er diverse keren op en feestte wat af. Tijdens een reünie-festival van Sarasani in 2014 trad ook Marieke op en speelde enkele nummers van Earth and Fire. Ze wilde wel meer met de muziek doen, maar niet als het eerste het beste coverbandje. En zo ontstond het project “Invitation to the sound of Jerney Kaagman and Earth & Fire”.

Voordat het project van de grond kwam, sprak Marieke met Fred, een van de schrijvers van het boek over Earth and Fire, en met een aantal oud-bandleden. Ze waren allemaal enthousiast en gaven hun medewerking. Marieke beluisterde de interviews voor het boek, sprak met Hans Ziech over de interpretatie van de muziek, kreeg van Jerney al haar plakboeken mee, ontmoette Chris en Gerard in Frankrijk en zag ze samen optreden, en dat allemaal leidde uiteindelijk tot het eerste optreden op zaterdag 20 augustus jl. op het festival Terug naar Tiengemeten. Ook niet helemaal toevallig daar, want festivalorganisator Hans Oosterhof komt van Texel en kent Marieke goed. De eerste try-out voorstelling van de theatertour is ook op eiland Tiengemeten, op zondagmiddag 8 januari 2017 in Herberg Tiengemeten. Dat wordt een mooi intiem begin van de tour.

Terug naar het festival. De sfeer was perfect voor waar we voor kwamen. We, dat zijn Gert en Joyce, de laatste leiders van de Earth and Fire fanclub, en ik, Christel, een van de huidige beheerders van de Earth and Fire website. De zon scheen uitbundig, diverse foodtrucks stonden opgesteld bij de herberg, de veelal oudere jongeren zaten en lagen met een lekker biertje in de hand op het licht glooiend grasveld zichtbaar te genieten van de afwisselende optredens op het grote podium, dat onderaan de Teletubbies-heuvel stond, in de buurt van de bar. We voelden de spanning zoals we die vroeger voelden als we in afwachting waren van een optreden van onze band. Op het rustige eiland Tiengemeten, in de laidback sfeer van het festival, in de late augustuszon, zouden de hits van Earth and Fire weer klinken!

En dat deden ze. Ze kwamen stuk voor stuk voorbij, zoals Wild and Exciting, Ruby is the One, uiteraard Invitation, waar de titel van de tour naar verwijst, Memories, Storm and Thunder, Maybe Tomorrow Maybe Tonight, Love of Life en Only Time Will Tell. Prachtig was de elpee-uitvoering van Storm and Thunder, met dat heerlijke extraatje dat Earth and Fire zelf live ook vaak deed. Hoogtepunt voor mij was het nummer Song of the Marching Children, waar ze in de traditie van de band compleet leken te improviseren, maar wat vast ook net als in de uitvoering van Hans, Chris, Gerard en Ton tot de laatste toon was uitgedacht. Marieke en band speelden niet alles precies zoals we dat van Earth and Fire kennen, maar dat gaf ook niet. Het is hun eerste interpretatie van wat de mannen ooit bedacht hebben. Hun enthousiasme en liefde voor de nummers brachten ze in elk geval overtuigend op mij over.

Marieke biechtte tijdens het optreden op dat ze het spannend vond zo voor publiek met echte fans te staan, maar zij en haar mannen sloegen zich er fantastisch doorheen. Het is en werd een eerbetoon aan een geweldige band en aan zangeres Jerney Kaagman. Marieke zei nog “zingen is fucking moeilijk” en zeker de muziek van Earth and Fire. Jerney mocht alsnog wel eens goed in het zonnetje gezet worden voor haar prestatie. De fans klapten, want zij wisten dat het waar was. De gitarist verzuchtte na afloop, met de zweetdruppels op het voorhoofd, dat de muziek echt heel ingewikkeld is. Chapeau voor deze mensen die het aandurfden die complexe muziek nog eens voor ons te laten weerklinken!

We hebben tot slot nog een primeur: singer songwriter Tim Treffers, niet geheel toevallig ook de oprichter van deze Earth and Fire website, gaat binnenkort met Marieke en de band repeteren en zal tijdens de tour de backing vocals voor zijn rekening nemen!

De theatertour “Invitation to the sound” is vanaf 2017 in verschillende theaters te zien en wordt een theatertour over de beginjaren van Earth and Fire. Naast een wervelende rockshow is het ook een eerbetoon aan Jerney die in 2017 haar 70e verjaardag hoopt te beleven. Tijdens de show zie je een documentaire met indrukwekkend materiaal over de impact van Earth and Fire, originele bandclips, fragmenten uit de hoogtijdagen en beelden met outfits van frontvrouw en stijlicoon Jerney. Marieke was vooral benieuwd naar de achtergrond van veel nummers, naar de complexe melodieën, teksten en arrangementen. Speciaal voor deze show zijn Jerney en Chris en Gerard geïnterviewd en krijgen we ook fragmenten uit deze interviews te horen. Een eerste try-out van de theatershow is een matineevoorstelling op zondag 8 januari 2017 in Herberg Tiengemeten. De première van de show is op 3 februari 2017 in Theater De Nieuwe Regentes in Den Haag. Tot dan!

Category: In het nieuws

Bericht navigatie

← Definitieve speellijst van theatertour “Invitation” bekend
In memoriam: Ab Tamboer →

2 gedachten over “Muziek Earth and Fire herleeft op festival Terug naar Tiengemeten”

  1. Chris&Marjorie Koerts schreef:
    22 augustus 2016 om 17:51

    Fantastisch initiatief. We hopen er een keer bij aanwezig te zijn. Chris&Marjorie.

    Beantwoorden
  2. Pingback: Eerste try-out “Invitation to the sound” | Earthandfire.nl - de officiële Nederlandse Earth and Fire website

Geef een antwoord Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Volg ons

  • Facebook
  • Instagram

Door de jaren heen

Earth and Fire 1970
Fotograaf Leo van der Noort
Earth and Fire 1970
Earth and Fire 1971
Earth and Fire 1971
Earth and Fire 1971
Bron: Red Bullet
Bron: Red Bullet
Bron: Red Bullet
Bron: Archive Universal Music
Bron: Archive Universal Music
Bron: Red Bullet
Bron: Red Bullet
Bron: Red Bullet
1983, groep1983
Earth & Fire Leiden 8-9-1989 Foto Rob Verhorst

Over ons
Het platform earthandfire.nl is de nieuwsbron en het contactpunt van de voormalige band Earth and Fire. De redactie werkt onafhankelijk en bouwt aan het digitale archief van de band.

  • Facebook
  • Instagram
  • Een kleurrijk afscheid
  • In Focus: Earth and Fire Lightshow
  • Polderpower: een ode aan de vrouwen in de nederpop
  • De bijzondere band van Klaas Smidt met Earth and Fire
  • In Focus: Earth and Fire bandbussen

Wist je dat...
...Niko Venneker de fotograaf is van het hoesje van Seasons, de eerste single van Earth and Fire? Je vindt het in het boek Niko's Ikons.

Abonneer je op de nieuwsbrief Earth and Fire Echo's

©2025 earthandfire.nl